Ważne wydarzenie w obszarze szkoleń i rozwoju to targi i konferencja Learning and Skills i Learning Technologies, które odbyły się na początku roku w Londynie. To największe wydarzenie tego typu w Europie. Odwiedziło je ponad 6,5 tysiąca osób z całego świata, swoje usługi w zakresie rozwiązań HR, metod i narzędzi szkoleniowych czy pomiarowych prezentowało 240 wystawców. Ciekawostką tego roku było połączenie tradycyjnie oddzielnych tematów w jedno wydarzenie: do tej pory Learning and Skills odbywały się niezależnie od Learning Technologies. Wydaje się to znakiem istotnych zmian w obszarze szkoleń i rozwoju – uczenie się w organizacji staje się coraz bardziej nierozerwalnie połączone z nowymi technologiami.
Kilka wyraźnych trendów w organizacyjnym uczeniu się, wyraźnie wyłaniających się z oferty targów:
- połączenie uczenia się i nowych technologii – technologia zmieniła już na zawsze sposób w jaki się uczymy. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli samodzielnego dostępu do tylu informacji i takiej wiedzy. Ludzie spędzają w sieci ogromnie dużo czasu, a nowe pokolenie zasłużyło sobie już na miano „elektronicznych tubylców” (digital natives). Dlatego wielu wystawców mówi do pracodawców: nie wyrywajcie ludzi z sieci na szkolenia, skorzystajcie z tego, że już tam są. Pomóżcie im w sieci uczyć się efektywniej, zdobywać informacje potrzebne w pracy.
- zasada 70:20:10 – wydrukowana na co drugim banerze wystawców z pytaniem, „jak Ty realizujesz tę zasadę?”. Mówi o tym, że człowiek 70% wiedzy i umiejętności zdobywa podczas pracy, na żywo, w działaniu; 20% dzięki mentoringowi i informacji zwrotnej; a 10% podczas formalnych szkoleń. Wysiłek działu szkoleń i rozwoju i wspierających go dostawców to znajdywanie rozwiązań na wspieranie wszystkich 3 obszarów, w których dokonuje uczenie się, z zadbaniem o odpowiednie proporcje.
- personalizacja rozwiązań służących uczeniu się – ludzie mają różne style uczenia się, w różny sposób zdobywają wiedzę i umiejętności. Wzrokowcy, słuchowcy, praktycy to tylko jeden z możliwych podziałów. Nowe technologie i innowacyjne metody rozwoju (np. gry i symulacje) pozwalają na takie skomponowanie programu rozwojowego, żeby zaadresować wszystkie potrzeby i style uczenia się i umożliwić indywidualny rozwój.
- boom na narzędzia umożliwiające współpracę i dzielenie się wiedzą – równolegle do trendu personalizacji ważnym staje się wspieranie wszelkich działań służących dzieleniu się wiedzą, wymianie doświadczeń i dobrych praktyk. Bo uczenie dokonuje się w pełni dzięki współpracy i wymianie (collaborative learning). Prezentowano mnóstwo innowacyjnych darmowych open-source’owych rozwiązań, które wspomagają collaborative learning w miejscu pracy (np darmowa platforma intranetowa Yammer, z której korzysta 200 000 firm na świecie, albo system umożliwiający tworzenie platform do współpracy i uczenia się – Moodle).
Pod hasłem “gry i symulacje” w katalogu targów widniało prawie 50 firm z całego świata. Od komputerowych gier promujących pracodawcę wśród przyszłych pracowników, poprzez złożone symulacje do trenowania trudnych rozmów czy nawet mediacji, po planszowe gry pomagające zespołom sprzedażowym poprawić swoją skuteczność. Wiele rozwiązań było łączonych (tzw. blended learning) – uczestnik zdobywa ważne umiejętności w zespołowej grze planszowej, żeby móc wrócić do tematu już samodzielnie, w komputerze bądź smartfonie.
Z Londynu – Jagoda Gandziarowska-Ziołecka.
[fbshare type=”button”] [linkedin_share style=”none” float=”left”] [fblike style=”button_count” float=”left” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial”]