5 grudnia w pięknej przestrzeni Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego rozegraliśmy z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami działów HR, managerami i liderami po raz pierwszy naszą nową grę – Honey Rush.
Honey Rush w mikroskali i niezwykłym przyspieszeniu symuluje wspólny rozwój zespołu w chaotycznych warunkach. Wśród obecnych nie zabrakło również merytorycznego partnera gry – firmy Pszczelarium, zajmującej się hodowlą miejskich pszczół.
Grow Together
Spotkanie rozpoczęło się od intensywnego networkingu, z widokiem w tle na poranną Wisłę. Zaproszonych gości i partnerów przywitała prezeska Pracowni Gier Szkoleniowych, Joanna Średnicka. Wśród jej prezentacji pojawiła się refleksja dotycząca przemian jakie zaszły od czasu stworzenia pierwszych symulacji szkoleniowych Pracowni w obszarze działów Human Resources.
„W ciągu 15 lat istnienia Pracowni zmieniała się rola i wizerunek HR-u. Jeśli wtedy był on postrzegany głównie jako kwiatek do kożucha, majaczący na peryferiach tzw. prawdziwego biznesu, to dzisiaj jest on absolutną esencją na rynku”.
Nauka poprzez grę
Jedną z wyjątkowych wartości szkoleniowych Honey Rush jest zaangażowanie uczestników w rozgrywkę , która wymaga przemyślanej współpracy, w warunkach sporej konkurencji. Jak trafnie zauważyła Anna Zielińska-Wolfigiel,
ludzie mają bardzo podobną skłonność do współpracy i rywalizacji. Kluczem jest odpowiednie nastawienie zespołu, ukierunkowanie ich na jedno z tych podejść. Będziecie współpracować czy konkurować? Zaznaczenie nastawienia na początku, determinuje los całej organizacji.
Doświadczeniem warto się dzielić, dlatego jak po każdej rozgrywce, nadszedł czas na efektywne warsztaty. Warsztaty, oczywiście, również zgrywalizowane. Omówienie najlepszych strategii, wymiana refleksji, przepracowanie ponad dwugodzinnej rozgrywki, aby jak najwięcej zapamiętać i wpłynąć na swoje dotychczasowe zachowanie – tak kształtowało się aktywne omówienie przeprowadzone przez Annę Zielińską-Wolfigiel
Nasi goście podzielili się również swoimi przemyśleniami i wnioskami za pomocą minigry Pyłki i Nektary. Każdy do wylosowania miał pytanie merytoryczne, które miał zadać jak największej liczbie osób na sali. Już wewnątrz swoich zespołów operacyjnych zagrali w Kości Miodu, gdzie zamiast narzucać sztywną strukturę rozmowy, wprowadziliśmy elementy losowości do dyskusji.
Działający chaos
„Piękna ilustracja perpetuum mobile, gdzie współpraca napędza współpracę dla jeszcze lepszej współpracy.”
W ten sposób o Honey Rush wypowiadali się uczestnicy wydarzenia. Gra była niezwykle dynamiczna, a emocje podgrzewały jeszcze jej prędkość. Stąd wiele osób zetknęło się z pełnowymiarowym chaosem. Jak jednak twierdzili po grze, była to dla nich ważna lekcja. Organizm który się rozwija, szczególnie w rzeczywistości biznesowej, działa w chaosie. Chaos jest jego naturalnym środowiskiem, dlatego kluczowym jest odnalezienie się w nim. Tak ważne jest zaufanie, gdyż nie da się od razu ułożyć wszystkiego na starcie – schematy zachowań organizacji wykluwają się stopniowo. Honey Rush zobrazowało grającym, że o ile zaufanie w obrębie swojej bliskiej grupy jest szybkie do zbudowania, tak o wiele trudniej o podobne zaufanie wewnątrz całej organizacji.
Korporacja Pszczół
Po części głównej, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Kamila Baja z organizacji partnerskiej Pszczelarium. Kamil przez wiele lat był pracownikiem topowych korporacji, a dziś zajmuje się hodowlą pszczół miejskich. Jak żartobliwie to ujął, jest prawdopodobnie najbardziej doświadczonym managerem na Sali, gdyż zarządza 6,5 milionami pszczół-robotnic. Dowiedzieliśmy się, jak dużo analogii występuje pomiędzy światem przyrody, a biznesem. Wydarzenie zakończyliśmy podziękowaniami i degustacją pysznych miodów z Pszczelarium.
Dziękujemy wszystkim za przybycie – gościom, ekspertom, ambasadorom, partnerom – każdy dołożył swoją cegiełkę do tego wyjątkowego wieczoru!