fbpx
Projektujemy gry szkoleniowe dla firm

Projektowanie gier

Projektujemy gry, aby zintegrować wiedzę, procesy i kompetencje w procesach HR i zaangażować pracowników w cele, zmiany i rozwój w organizacji. Projektujemy gry edukacyjne dla administracji publicznej i instytucji, które angażują uczniów i obywateli w naukę i życie publiczne.
Gry szkoleniowe – co warto wiedzieć
  • Podstawą gry jest ustalenie jej celu, wiedzy, postaw i zachowań, jakie ma ilustrować
  • Forma gry dopasowana jest do celu i treści (planszowa, on-line itd.)
  • Proces projektowania trwa średnio od 1 do 3 miesięcy
  • Gra projektowana jest wg międzynarodowych standardów metodologicznych
  • Zaprojektowanie gry poprzedza szczegółowy etap badawczy organizacji i jej procesów
Skuteczne narzędzie dla działów HR

Gra upraszcza, integruje i skraca czas realizacji w procesach HR. Jest skutecznym narzędziem w programach onboarding, szkoleniach produktowych, projektach wdrażania nowych wartości organizacji i klientów, programach employee branding.
Pomagamy rozegrać grę w organizacji poprzez prowadzenie rozgrywek lub przeszkolenie wewnętrznych trenerów i moderatorów.

Jesteśmy laureatami międzynarodowych konkursów projektowania gier i symulacji dla biznesu oraz członkiem prestiżowych stowarzyszeń branżowych.
cropped-BEX-square

Zamów grę na miarę - wypełnij wstępny formularz

Aby stworzyć grę zgodną z Państwa oczekiwaniem, prosimy o wypełnienie ankiety/briefu, która będzie podstawą do przygotowania oferty.

GRY ZAPROJEKTOWANE PRZEZ PRACOWNIĘ
Kiedy projektować grę?
  • w programach onboarding
  • w szkoleniach produktowych
  • w edukacji z procesów biznesowych np. sprzedaży, dystrybucji
  • w projektach wdrażania nowych wartości organizacji
  • w edukacji partnerów i klientów
  • w programach employer branding
Po co organizacji gra?
  • fabuła odzwierciedla i trenuje pożądane kompetencje
  • integruje i upraszcza procesy w atrakcyjnej fabule
  • uczy na każdym poziomie: wiedzy, postaw, zachowań
  • gracze praktykują działanie w organizacji
  • wciąga i angażuje pracowników w naukę i procesy zmian
  • oszczędza czas realizacji procesów HR
GRY ZAPROJEKTOWANE PRZEZ PRACOWNIĘ

Archipelago

Cel: narzędzie wspierające sprzedaż skomplikowanej usługi IT i wdrażanie systemu CRM
Zaprojektowana dla Microsoft

Sprzedaż / Marketing

ProfitQuest

Cel: poznanie i zrozumienie mechanizmów biznesowych rządzących w organizacj

MBA / szkolenia typu “finanse dla niefinansistów”

Strike Fighter

Cel: trening kompetencji negocjacyjnych ze wzmocnieniem postawy współdziałania

Treningi managerskie

Kwestia czasu

Cel: zrozumienie wagi właściwego planowania i przewidywania nadchodzących wydarzeń

Szkolenia dot. organizacji czasu

EkoSkrzaty

Cel: promowanie postaw pro-ekologicznych
Zaprojektowana dla Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy

Pracownia Mody i Stylu Everest

Cel: edukacyjna gra o etycznym zarządzaniu podmiotami ekonomii społecznej
Zaprojektowana dla Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia

Game-X-Reaktywacja

Cel: edukacyjna gra planszowa w zakresie uzależnień behawioralnych
Zaprojektowana dla Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia

Pielgrzym

Cel: promowanie zabytków sakralnych pogranicza polsko-czeskiego
Powstała przy współpracy z Diecezją Opolską i Ostrawsko-Opawską

PROJEKTOWANIE GIER SZKOLENIOWYCH
Jeśli nie potrafimy (a zazwyczaj nie potrafimy) ogarnąć jednym spojrzeniem całego spektrum skomplikowania rzeczywistości w której jesteśmy zanurzeni – gdyż sytuacja jest zbyt dynamiczna i naszpikowana detalami – to gry pozwalają na ujęcie rzeczywistości w perspektywę łatwiejszą nie tylko do zrozumienia, ale i „przetrawienia”.  

Na czym, w największym skrócie, polega dobre projektowanie gier szkoleniowych? Opiera się ono na decyzjach, które elementy skomplikowanej rzeczywistości zredukować, aby zachować tylko te stałe i zmienne, najbardziej dotykające samego sedna problemu. Lub – mówiąc prościej – dobry projektant wie, jak przełożyć problem biorący swój początek w sytuacji życiowej na uproszczone, skupiające się na meritum mechanizmy gry. Na tym właśnie polega umiejętne operowanie „stożkiem abstrakcji”.

„Stożek abstrakcji” to teoria obrazująca możliwe stopnie skomplikowania rzeczywistości. Od „rzeczywistości realnej”, przez jej zredukowanie do poziomu poważnej gry szkoleniowej, aż po kompletne wyabstrahowanie coraz mniej przypominające materialne środowisko problemu. Przykładem może być praca biura burmistrza miasta. Jeśli ograniczymy ją do najważniejszych aktywności, powiedzmy, budowania obiektów użyteczności publicznej, to możemy ją zawrzeć w grze o zarządzaniu kasą miejską, zdobywaniu zadowolenia mieszkańców, funkcjonowaniu przy ograniczonej liczbie zasobów, przekonywaniu do siebie interesariuszy itd. 

Stożek abstrakcji, projektowanie gier i symulacji

Gdybyśmy chcieli pójść kilka kroków dalej w abstrahowaniu pracy burmistrza to moglibyśmy przedstawić ją w formie układanki z klocków, czyli do poziomu w jakim szachy reprezentują bitwę.

DLACZEGO WARTO ZAPROJEKTOWAĆ GRĘ Z NAMI?
Czy gry szkoleniowe są tożsame z symulacjami?

Choć do tej pory stosowaliśmy pojęcia symulacja i gra szkoleniowa wymiennie, należy odnotować, że nie jest to do końca precyzyjne. Pomimo że różnica między grami a symulacjami jest płynna i arbitralna, warto przybliżyć na czym polega owa rozbieżność.

Różnica pomiędzy grami a symulacjami – choć zaznaczmy ponownie, bardzo płynna – wynikałaby ze stopnia oddania rzeczywistości.  Symulacje są o wiele bardziej dosłowne, a ich nadrzędnym celem jest odwzorowanie rzeczywistości w skali 1:1. Natomiast gry szkoleniowe mają ambicję nauczania, przekazywania wiedzy, postaw i zachowań. Ich znaczącym celem jest wprowadzenie zmian i osiąganie efektów wykraczających z jednej strony poza zabawę, a z drugiej poza ograniczone uwarunkowania  jednostkowego problemu.

Dlatego tak istotne w projektowaniu gier szkoleniowych jest uzyskanie odpowiedniego wymiaru oddalenia nie tylko na poziomie mechaniki gry, ale również tła fabularnego (choć nie zawsze musi ono nawet istnieć). Przez użycie metafory raczej niż reprezentacji, sytuacja grających może zostać na tyle odseparowana od ich codziennego, pełnego detali i rutyny świata obowiązków, przy jednoczesnym pozostaniu w zasięgu intuicyjnego zrozumienia, że staje się polem uniwersalnych zasad i powiązań łatwo przyswajalnych dla odmiennych indywiduów i zbiorowości. By odwołać się znów do przykładu z biurem burmistrza – zarządzanie organizmem tak rozbudowanym jak miasto współdzieli grono problemów znanych z innych jednostek organizacyjnych. Na przykład prowadząc warsztat samochodowy, zarządzanie zasobami czy dbanie o zadowolenie beneficjentów jest równie kluczowe. Łatwo jest zatem o przekładalność doświadczeń w tej zdekonstruowanej, metaforycznej fikcji.

Stąd też nietrudno zrozumieć, dlaczego najlepiej szkolenia opracowywać w komunikacji z podmiotem, jaki ma się w nich odnaleźć. W tym wypadku „doświadczenie skrojone na miarę” jest nie do przecenienia. Dlatego każde szkolenie oparte na grach szkoleniowych powinno uwzględniać uniwersalność mechanizmów i partykularność doświadczenia uczestników.

Artykuł opracowany na bazie wywiadów z projektantami Pracowni Gier Szkoleniowych: Joanną Rezmer, Grzegorzem Szczepańskim i Łukaszem Kozakiem oraz artykule Gandziarowska-Ziołecka J., Stasiak D., Simulation and Gaming for Policy Advice. [w:] Falk S., Glaab M., Römmele A., Schober H., Thunert M. (eds) Handbuch Politikberatung. Springer Reference Sozialwissenschaften. Springer VS, Wiesbaden 2017.

Zamów grę na miarę - wypełnij wstępny formularz

Aby stworzyć grę zgodną z Państwa oczekiwaniem, prosimy o wypełnienie ankiety/briefu, która będzie podstawą do przygotowania oferty.

Gra stała się pełnoprawnym tekstem kultury. Konfliktem między twórcami gry Wiedźmin, a autorem książkowego pierwowzoru czy kłopotami związanymi z wprowadzeniem na rynek Cyberpunka 2077 żyła cała Polska. Chodziło o ogromne pieniądze.  Coraz większą popularnością cieszą się „analogowe” planszówki, a także gry online. Rubryki poświęcone grom znajdziemy w opiniotwórczych, mainstreamowych czasopismach. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchamia groznawstwo (więcej tutaj.).

Gra w najróżniejszych postaciach, jest jednym z najwyraźniejszych zjawisk kulturowych początku wieku. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę, że o losach świata decyduje dziś pokolenie, które niegdyś z zapartym tchem czekało aż „wgra się” kaseta do Commodore 64. Gry i grywalizacja całkiem nieźle zadomowiła się w edukacji czy biznesie. To co jeszcze parę lat temu było innowacją, powoli staje się standardem.

Wykorzystanie tego nowego, uniwersalnego języka do rozwiązywania problemów współczesnych organizacji, jest zupełnie naturalne.  Coraz częściej elementem procesu wdrożenia nowego pracownika (onboarding) w firmie jest udział w grze, która pomaga zrozumieć strukturę firmy czy sposób jej funkcjonowania. Podobnie jest ze szkoleniami – uczestnicy oczekują praktycznej wiedzy, i konkretnych narzędzi, możliwych do wykorzystania w pracy – to właśnie możemy osiągnąć sięgając po gry szkoleniowe.

Projektowanie gier na zamówienie, dostosowanych do specyficznych potrzeb, to jeden z najbardziej fascynujących procesów, jakim się zajmujemy. W dobie pandemii, projektowanie gier okazało się istotną częścią realizowanych przez nas usług. W zeszłym roku pisałem o tym w jak powstają gry Pracowni, zainteresowanych poznaniem naszych projektantów i metod pracy odsyłam do tamtego tekstu tutaj. Tym razem postaram się syntetycznie opisać proces tworzenia gry.

1.Piłka po Twojej stronie – czyli określenie WYZWANIA

Na horyzoncie pojawia się problem, wyzwanie, zagadnienie. Praca w warunkach zdalnych sprawiła, że dużą zagwozdką stało się wdrażanie nowych pracowników. Gra jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Spektrum możliwości jest jednak dużo szersze. W Pracowni tworzyliśmy gry do szkoleń finansowych, szkoleń BHP, wyjaśnialiśmy, jak działają procesy legislacyjne. Uczyliśmy wartości firmowych, przeprowadzaliśmy warsztaty o komunikacji.  Pomagaliśmy zrozumieć mechanizmy prawne, poruszanie się po dzielnicach Warszawy, czy pokazywaliśmy dzieciom na czym polega ekologia. Właściwe zdefiniowanie zagadnienia, czujność na organizacyjne wyzwania, to dowody Waszego profesjonalizmu. Nasi projektanci konsekwentnie twierdzą, że wszystko da się przełożyć na język gry i od lat udowadniają, że nie rzucają słów na wiatr.

2. Drużyna 

Powołanie w Waszej organizacji zespołu, który weźmie byka za rogi to kolejny krok. Jak powinien wyglądać taki zespół? Skorzystajmy z mądrości ludowej. Postarajcie się zagospodarować wolną przestrzeń między przysłowiem Co dwie głowy to nie jedna, a Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. 

3. Oferta w odpowiedzi na brief (założenia)

Czas na wybór wykonawcy. Co powiecie na firmę z kilkunastoletnim doświadczeniem i wieloma udanymi realizacjami na koncie? Pierwszą w Polsce organizację, która grę szkoleniową potraktowała poważnie, współpracującą z ośrodkami akademickimi na całym świecie?  W tym momencie na scenę wchodzą konsultanci Pracowni Gier Szkoleniowych. Przygotujemy klarowną ofertę z podsumowaniem najważniejszych parametrów gry,  terminem wykonania oraz ceną.

4. Analiza i opracowanie założeń, czyli pracownia alchemika

Teraz nasza kolej. Do pracy zabiera się dział R&D Pracowni Gier. Będą analizować przesłane przez Was materiały i zadawać dużo pytań. Jeśli przedmiotem zamówienia będzie przeniesienie do gry konkretnego procesu czy szkolenia, które funkcjonuje w Twojej organizacji, prawdopodobnie będą chcieli wziąć w nim udział. Jeśli gra będzie rozgrywać się w jakiejś konkretnej przestrzeni – spodziewaj się wizyty naszych projektantów.  Gdy już zdobędą wszystkie potrzebne informacje, na jakiś czas znikną, żeby pojawić się z…

5….modelem gry

Wasze wyzwanie, a właściwie na tym etapie już NASZE wspólne wyzwanie, zamieni się w fabułę gry. Stworzymy system (tzw. mechanikę gry), który będzie najbardziej adekwatny do postawionych celów. Odpowiednio wyważymy proporcje między wartością szkoleniową, a płynnością rozgrywki i satysfakcją gracza.

6. Prototyp

Gdy już przetestujemy grę we własnym gronie, czas na konfrontację z Waszym zespołem. Zaprosimy Was do rozegrania próbnej rozgrywki. Na tym etapie często nie dysponujemy jeszcze ostateczną wersją materiałów, gotową grafiką, często sami mamy wątpliwości dotyczące jakichś szczegółów itp. Projektowanie gry to praca zespołowa. Wasze uwagi pozwolą nam poprawić i jeszcze lepiej dostosować prototyp do Waszych potrzeb. Gramy do skutku – aż usłyszymy od Was „mamy to!”

7. Gotowa gra, czyli otwieramy szampana!

Od pierwszego kontaktu z konsultantami Pracowni Gier minęły mniej więcej trzy miesiące. Za nami hektolitry wypitej kawy, godziny dyskusji, rozgrzane do czerwoności światłowody, ale i ogromna satysfakcja: wreszcie jest! Tu powoli kończy się nasza rola. Oddajemy w Twoje ręce narzędzie, które pomoże Wam w pracy z zespołem. Nauczymy wybrany przez Was zespół jak działa gra, w jaki sposób prowadzić szkolenie z jej wykorzystaniem. Jeśli mamy do czynienia z grą online, będziemy monitorować jej wdrożenie. Na każdym etapie możecie zwrócić się o pomoc lub zlecić nam jej prowadzenie dla kolejnych ekip z Waszej firmy.

To już koniec naszej podróży. Mamy nadzieję, że wrócisz do nas. Będzie nam miło, jeśli zadzwonisz i opowiesz, jak gra sprawdza się w Twojej organizacji.


ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA