Gra stała się pełnoprawnym tekstem kultury. Konfliktem między twórcami gry Wiedźmin, a autorem książkowego pierwowzoru czy kłopotami związanymi z wprowadzeniem na rynek Cyberpunka 2077 żyła cała Polska. Chodziło o ogromne pieniądze. Coraz większą popularnością cieszą się „analogowe” planszówki, a także gry online. Rubryki poświęcone grom znajdziemy w opiniotwórczych, mainstreamowych czasopismach. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchamia groznawstwo (więcej tutaj.).
Gra w najróżniejszych postaciach, jest jednym z najwyraźniejszych zjawisk kulturowych początku wieku. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę, że o losach świata decyduje dziś pokolenie, które niegdyś z zapartym tchem czekało aż „wgra się” kaseta do Commodore 64. Gry i grywalizacja całkiem nieźle zadomowiła się w edukacji czy biznesie. To co jeszcze parę lat temu było innowacją, powoli staje się standardem.
Wykorzystanie tego nowego, uniwersalnego języka do rozwiązywania problemów współczesnych organizacji, jest zupełnie naturalne. Coraz częściej elementem procesu wdrożenia nowego pracownika (onboarding) w firmie jest udział w grze, która pomaga zrozumieć strukturę firmy czy sposób jej funkcjonowania. Podobnie jest ze szkoleniami – uczestnicy oczekują praktycznej wiedzy, i konkretnych narzędzi, możliwych do wykorzystania w pracy – to właśnie możemy osiągnąć sięgając po gry szkoleniowe.
Projektowanie gier na zamówienie, dostosowanych do specyficznych potrzeb, to jeden z najbardziej fascynujących procesów, jakim się zajmujemy. W dobie pandemii, projektowanie gier okazało się istotną częścią realizowanych przez nas usług. W zeszłym roku pisałem o tym w jak powstają gry Pracowni, zainteresowanych poznaniem naszych projektantów i metod pracy odsyłam do tamtego tekstu tutaj. Tym razem postaram się syntetycznie opisać proces tworzenia gry.
1.Piłka po Twojej stronie – czyli określenie WYZWANIA
Na horyzoncie pojawia się problem, wyzwanie, zagadnienie. Praca w warunkach zdalnych sprawiła, że dużą zagwozdką stało się wdrażanie nowych pracowników. Gra jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Spektrum możliwości jest jednak dużo szersze. W Pracowni tworzyliśmy gry do szkoleń finansowych, szkoleń BHP, wyjaśnialiśmy, jak działają procesy legislacyjne. Uczyliśmy wartości firmowych, przeprowadzaliśmy warsztaty o komunikacji. Pomagaliśmy zrozumieć mechanizmy prawne, poruszanie się po dzielnicach Warszawy, czy pokazywaliśmy dzieciom na czym polega ekologia. Właściwe zdefiniowanie zagadnienia, czujność na organizacyjne wyzwania, to dowody Waszego profesjonalizmu. Nasi projektanci konsekwentnie twierdzą, że wszystko da się przełożyć na język gry i od lat udowadniają, że nie rzucają słów na wiatr.
2. Drużyna
Powołanie w Waszej organizacji zespołu, który weźmie byka za rogi to kolejny krok. Jak powinien wyglądać taki zespół? Skorzystajmy z mądrości ludowej. Postarajcie się zagospodarować wolną przestrzeń między przysłowiem Co dwie głowy to nie jedna, a Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść.
3. Oferta w odpowiedzi na brief (założenia)
Czas na wybór wykonawcy. Co powiecie na firmę z kilkunastoletnim doświadczeniem i wieloma udanymi realizacjami na koncie? Pierwszą w Polsce organizację, która grę szkoleniową potraktowała poważnie, współpracującą z ośrodkami akademickimi na całym świecie? W tym momencie na scenę wchodzą konsultanci Pracowni Gier Szkoleniowych. Przygotujemy klarowną ofertę z podsumowaniem najważniejszych parametrów gry, terminem wykonania oraz ceną.
4. Analiza i opracowanie założeń, czyli pracownia alchemika
Teraz nasza kolej. Do pracy zabiera się dział R&D Pracowni Gier. Będą analizować przesłane przez Was materiały i zadawać dużo pytań. Jeśli przedmiotem zamówienia będzie przeniesienie do gry konkretnego procesu czy szkolenia, które funkcjonuje w Twojej organizacji, prawdopodobnie będą chcieli wziąć w nim udział. Jeśli gra będzie rozgrywać się w jakiejś konkretnej przestrzeni – spodziewaj się wizyty naszych projektantów. Gdy już zdobędą wszystkie potrzebne informacje, na jakiś czas znikną, żeby pojawić się z…
5….modelem gry
Wasze wyzwanie, a właściwie na tym etapie już NASZE wspólne wyzwanie, zamieni się w fabułę gry. Stworzymy system (tzw. mechanikę gry), który będzie najbardziej adekwatny do postawionych celów. Odpowiednio wyważymy proporcje między wartością szkoleniową, a płynnością rozgrywki i satysfakcją gracza.
6. Prototyp
Gdy już przetestujemy grę we własnym gronie, czas na konfrontację z Waszym zespołem. Zaprosimy Was do rozegrania próbnej rozgrywki. Na tym etapie często nie dysponujemy jeszcze ostateczną wersją materiałów, gotową grafiką, często sami mamy wątpliwości dotyczące jakichś szczegółów itp. Projektowanie gry to praca zespołowa. Wasze uwagi pozwolą nam poprawić i jeszcze lepiej dostosować prototyp do Waszych potrzeb. Gramy do skutku – aż usłyszymy od Was „mamy to!”
7. Gotowa gra, czyli otwieramy szampana!
Od pierwszego kontaktu z konsultantami Pracowni Gier minęły mniej więcej trzy miesiące. Za nami hektolitry wypitej kawy, godziny dyskusji, rozgrzane do czerwoności światłowody, ale i ogromna satysfakcja: wreszcie jest! Tu powoli kończy się nasza rola. Oddajemy w Twoje ręce narzędzie, które pomoże Wam w pracy z zespołem. Nauczymy wybrany przez Was zespół jak działa gra, w jaki sposób prowadzić szkolenie z jej wykorzystaniem. Jeśli mamy do czynienia z grą online, będziemy monitorować jej wdrożenie. Na każdym etapie możecie zwrócić się o pomoc lub zlecić nam jej prowadzenie dla kolejnych ekip z Waszej firmy.
To już koniec naszej podróży. Mamy nadzieję, że wrócisz do nas. Będzie nam miło, jeśli zadzwonisz i opowiesz, jak gra sprawdza się w Twojej organizacji.