SYMULACJA O TWORZENIU SIĘ ZESPOŁU, WYPRACOWYWANIU ZASAD WSPÓŁPRACY I OSIĄGANIU WSPÓLNEGO CELU
Łowisko: wersja ESG
- 1 - 1,5 godziny (+ praca warsztatowa)
- 14 + osób
Wdrożenie raportowania ESG (Environmental, Social, Governance) w organizacjach może napotkać na różnorodne wyzwania, szczególnie z perspektywy HR i komunikacji wewnętrznej.
Chociaż świadomość ekologiczna i społeczna jest coraz silniejsza i cele wdrożenia raportowania ESG są nie tylko szczytne, ale i niezbędne do zrównoważonego rozwoju, to jednak przeniesienie strategii organizacji, na poziom poszczególnych działów i pojedynczych pracowników może wyzwolić szereg trudności.
Na jakie wyzwania odpowiada Łowisko: wersja ESG?
- Opór w obliczu zmiany: Wdrożenie ESG często wymaga zmiany kultury organizacyjnej, co może spotkać się ze sceptycznym nastawieniem pracowników przyzwyczajonych do dotychczasowych sposobów działania. Wiele organizacji doświadcza oporu wśród pracowników wobec nowych inicjatyw ESG, często spowodowanego brakiem zrozumienia korzyści płynących z tych działań.
- Brak zaangażowania pracowników: Trudności w mobilizacji całej organizacji do aktywnego udziału w inicjatywach ESG, co może prowadzić do nieefektywności i braku widocznych postępów.
- Wyzwania w zarządzaniu zróżnicowanymi zespołami: Aspekt „Social” w ESG wymaga od organizacji skupienia się na promowaniu różnorodności i włączenia. HR może napotkać trudności w budowaniu zespołów zróżnicowanych pod względem płci, wieku, pochodzenia etnicznego, itp., a także w tworzeniu środowiska pracy, które wspiera różnorodność i równość. Zróżnicowane zespoły mogą mieć różne postrzeganie priorytetów ESG, co utrudnia wypracowanie wspólnych celów i strategii.
- Problemy w komunikacji: Problemem może być również brak jasnej, przekonującej komunikacji dotyczącej celów ESG i tego, jak wkład każdego pracownika przyczynia się do wspólnego dobra.
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, przedstawiamy nową wersję symulacji biznesowej „Łowisko ESG”, która przekształca złożone koncepcje zarządzania zasobami i współpracę w organizacji w angażujące, interaktywne doświadczenie. Opracowana w oparciu o teorię „wspólnego pastwiska” Elinor Ostrom, rozgrywka oferuje unikalną perspektywę na wyzwania i możliwości związane z wdrażaniem raportowania ESG
Opis gry:
W grze „Łowisko”, uczestnicy wcielają się w role właścicieli spółek rybackich, którzy muszą zarządzać zasobami wspólnego jeziora w taki sposób, aby zapewnić długoterminową zrównoważoną eksploatację. Gra jest symulacją ograniczenia zasobów naturalnych i wyzwań związanych z koniecznością współpracy między konkurencyjnymi podmiotami, aby uniknąć nadmiernej eksploatacji i zniszczenia wspólnego dobra.
„Łowisko: wersja ESG” to rozgrywka zespołowa, podczas której uczestnicy doświadczają bezpośrednich skutków swoich decyzji na wspólne dobro. Gra jest uzupełniona o sesję omówienia prowadzoną przez doświadczonego trenera, który pomoże uczestnikom zrozumieć kluczowe wnioski i zastosować je w praktyce organizacyjnej, szczególnie w kontekście wdrażania i raportowania ESG.
Zastosowanie. Łowisko: wersja ESG, to doskonałe narzędzie do:
- Wypracowania celów i strategii współpracy w ramach zarządu i całej organizacji.
- Wdrażania zmian związanych z raportowaniem ESG.
- Prezentowania zespołom nowych kierunków rozwoju organizacji.
- Rozwoju kompetencji liderów w prowadzeniu zespołów przez procesy zmian, konflikty oraz wyzwania motywacyjne.
Korzyści dla organizacji:
- Zwiększenie świadomości i zrozumienia znaczenia zrównoważonego zarządzania i współpracy w kontekście ESG.
- Rozwój umiejętności przywódczych i strategicznych, kluczowych w osiąganiu celów związanych z ESG.
- Budowanie silnych, opartych na zaufaniu relacji w zespole, zrozumienie i akceptacja wspólnych celów.
- Efektywniejsza komunikacja w zespole, prowadząca do lepszego osiągania założonych celów.
Grę oceniam jako interesującą, wymagającą strategicznego myślenia i obrazującą w niebanalny sposób korzyści pracy zespołowej.