15 listopada w Delhi, podczas Asian Forum of Global Governance Pracownia Gier przeprowadziła warsztat oparty o symulację HexGame. Uczestnikami Forum są młodzi liderzy z całego świata: przedstawiciele firm, instytucji międzynarodowych i pozarządowych, a prelegentami uznane autorytety ze świata biznesu, polityki, nauki.
Forum jest coroczną inicjatywą niemieckich fundacji Zait i Bucerius oraz hinduskiej fundacji Observer Research Foundation, ma na celu rozwój wiedzy i umiejętności młodych liderów, a jego tematyka koncentruje się wokół globalnych wyzwań politycznych, gospodarczych i społecznych.
4-godzinny moduł warsztatowy przeprowadzony przez Pracownię Gier Szkoleniowych stanowił dla uczestników konfrontujące doświadczenie rozwojowe w obszarze przywództwa. Symulacja HexGame postawiła przed uczestnikami szereg wyzwań, napotykanych przez współczesnych liderów w zarządzaniu wieloszczeblową organizacją, w sytuacji niepewności i kryzysu.
Gra symulacyjna w rozwoju przywództwa?
Joanna Średnicka, Ekspert R&D, Pracownia Gier Szkoleniowych
Gry i symulacje znalazły się na liście rekomendowanych narzędzi rozwojowych, w raporcie Center For Creative Leadership dotyczącym nowych trendów rozwoju przywództwa XXI wieku. Sięgając do osiągnięć psychologii rozwojowej autorzy raportu postulują zmiany w programach szkolenia liderów. Chodzi przy tym nie tyle o rozbudowanie ich o kolejne umiejętności przywódcze, co dodanie niemal nieobecnych dziś narzędzi rozwoju świadomości. Okazuje się, że im wyższy jej poziom u lidera, tym jego sposób postrzegania rzeczywistości, swojej w niej roli, zakresu wpływu jest szerszy i wielowymiarowy a poziom akceptacji dla różnorodności i niepewności wyższy. Gry i symulacyjne, poprzez połączenie działania i ustrukturyzowanej refleksji, umożliwiają równoczesny trening umiejętności przywódczych oraz tworzą przestrzeń rozwoju świadomości. Stanowią przez to ciekawą alternatywę dla tradycyjnych form szkoleniowych.
Zobacz fotorelację z warsztatów