Rozwój rodziny poprzez gry. Przegląd najpopularniejszych propozycji sezonu. Do wykorzystania w świątecznym czasie – na prezent, albo jako atrakcyjne zajęcie wokół świątecznego stołu. Dal rodzin, które naturalnie uwielbiają spędzać ze sobą czas i dla tych, które chętnie znajdą sposób na przerwanie kłopotliwego milczenia.
• KOMMA LIKA – czyli o podziale domowych obowiązków w formie gry
Komma Lika” (“Zagraj w równouprawnienie”) to gra, która budzi popłoch wśród szwedzkich 50-latków plus (zwłaszcza mężczyzn). Natomiast chętnie sięgają po nią 30-latki. W pudełku są cztery zestawy klocków na magnes w różnych kolorach – to zestaw rodzinny (dla par bezdzietnych zestawy klocków są dwa), a za planszę służą… drzwi lodówki. Za każdym razem, kiedy zrobisz coś dla domu: umyjesz naczynia, zrobisz zakupy, zmienisz opony w samochodzie, zajmiesz się dziećmi lub wyprowadzisz psa – przyklejasz klocek, tym większy, im więcej wysiłku wymaga dana czynność; najsłabiej punktowane jest np. wyniesienie śmieci, a najwyżej – opieka nad dziećmi. Ten, kto uzbiera najwięcej klocków, wygrywa. Ale tylko pozornie, bo wygrana to wskazówka, że związkowi brakuje równowagi. (źródło: Wysokie Obcasy; więcej na kommalika.pl)
• PYTAKI – rozmowa na wszystkie tematy dla dzieci, dziadków, mamy i taty
Gra dla czterolatków, nastolatków, dla rodziców i dla dziadków. Dla całej rodziny. Zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi wzmacniają u graczy: lepsze poznanie się, rozwój samoświadomości emocjonalnej, ćwiczenie komunikacji (słuchania, opowiadania), kształtowanie postaw empatycznych, ćwiczenie cierpliwości, wspieranie nauki czytania najmłodszych. Jakie jest Twoje najpiękniejsze wspomnienie z ostatnich wakacji? Co lubisz robić z osobą siedzącą po Twojej prawej stronie? Czym Wasza rodzina różni się od innych? To tylko niektóre spośród pytań, które w łatwy i delikatny sposób otwierają członków rodziny na siebie nawzajem, przez co zbliżają ich do siebie, wzmacniając więź. (do kupienia: Mamykalendarz.pl)
• TOGETHER FOREVER – na zawsze razem czyli o miłości i przyjaźni
Na zawsze razem. Jaś i Małgosia. Holmes i Watson. John Lennon i Yoko Ono. Nawet jeśli czasem się sprzeczali, to są to pary nierozerwalne w naszej pamięci. Nietypowa, pięknie wykonana gra memory pozwala przetestować swoją wiedzę o największych parach w historii. I pobudza do rozmowy o relacjach, miłości, partnerstwie i przyjaźni. Kto wie, może kiedyś też dołączycie do zestawu w grze? (do kupienia w sklepie internetowym Fab)
PLANSZOWE HITY 2013 wybór przygotowany przez Joannę Szymańską, projektantkę gier, miłośniczkę gier planszowych
Koniec roku i spokojny okres świąt to czas, który chętnie spędzamy z najbliższymi. Warto jednak odejść na chwilę od stołu uginającego się od tradycyjnych potraw, by w interesujący sposób rozerwać się wraz z bliskimi – np. przy grach planszowych. Warto zastanowić się również, co dobrego wydarzyło się w mijającym roku, a niekiedy sięgnąć pamięcią jeszcze dalej. Dlatego chcielibyśmy przedstawić listę rekomendowanych gier, które mogą być doskonałym prezentem dla bliskich oraz dla nas samych.
Tegoroczny tytuł Spiel des Jahres zdobyło Hanabi. To ciekawa propozycja gry idealnej na święta, Sylwestra oraz każdą wolną chwilę w nadchodzącym roku. Hanabi to gra kooperacyjna, czyli taka, w której gracze działają wspólnie przeciwko grze. Ich zadaniem jest przygotowanie pięknego pokazu sztucznych ogni. Żeby to osiągnąć należy złożyć rozrzucone fajerwerki – układając karty w kolejności od jednego do pięciu w odpowiednich kolorach. Gra wydaje się być bardzo prosta – ale! istnieje zasada, która czyni tę rozgrywkę niepowtarzalną – gracz nie widzi swoich kart. Pozostałe osoby natomiast mogą podać w jednym ruchu tylko jedną informację – albo jaką cyfrę, albo jaki kolor fajerwerku ma na swoim ręku wybrany gracz. Gracze mogą pomylić się maksymalnie dwa razy, trzeci błąd jest równoznaczny z końcem gry. Oprócz podpowiadania innym gracz może (a czasem musi) wyłożyć lub odrzucić kartę. Często nie jest pewny, co powinien zrobić, a jednocześnie wie, że jest to ważny ruch dla całego zespołu, który nie może mu podpowiedzieć. Gra wywołuje sporo emocji, wzmacnia współpracę oraz przynosi wiele radości.
Jest to małych gabarytów, ładnie wydana gra z prostymi zasadami, którą warto mieć przy sobie i rozgrywać ze znajomymi, rodziną. Rekomendujemy tę grę dla grup 3-5 osobowych. Przy dwóch osobach satysfakcja z rozgrywki w dużej mierze zależy od szczęścia w rozdawaniu kart.
Liczba graczy – 2-5
Wiek graczy – od 8 lat
Czas gry – ok. 25 minut
Dla tych, którzy poszukują gry strategicznej, doskonałej dla dwóch osób, polecamy odświeżoną wersję Władcy Pierścieni – Konfrontacja (Reiner Knizia – autor: Pędzących Żółwi, Pan tu nie stał, Modern art i wielu innych). Jest to gra, która z pewnością zostanie doceniona przez fanów twórczości Tolkiena oraz zwolenników gier strategicznych. Do tej gry została zaprojektowana mechanika, która dokładnie odpowiada realiom świata wykreowanego przez Tolkiena. Fabuła jest bardzo istotnym elementem tej gry. Jeden z graczy dowodzi Drużyną Pierścienia, drugi natomiast steruje sługami Saurona. Zadaniem gracza dowodzącego Drużyną Pierścienia jest bezpieczne przemieszczenie Frodo do Mordoru tak, by mógł zniszczyć pierścień. Natomiast jego przeciwnik musi mu w tym przeszkodzić lub jako pierwszy doprowadzić cztery swoje postacie do Shire. Po każdej stronie jest dziewięć postaci, których rozmieszczenie nie jest znane przeciwnikowi. Każda z nich posiada swoje specyficzne zdolności, ponadto gracz ma do dyspozycji karty, które często mają decydujące znaczenie w pojedynku. Talią należy dysponować jednak rozsądnie – karta raz wykorzystana wróci dopiero po zużyciu wszystkich pozostałych.
Jest to gra dla wszystkich, którzy poszukują strategicznej rozgrywki, w której elementy losowe zostały ograniczone do minimum. Autor zaproponował oprócz podstawowej rozgrywki – wariant oraz draft – które są ciekawym urozmaiceniem gry.
Liczba graczy – 2
Wiek graczy – od 14 lat
Czas gry – ok. 30 minut
Osobom, które lubią nieprzewidywalne sytuacje w rozgrywce zależące od losowości – uzasadnionej fabularnie i niedecydującej o wygranej bądź przegranej – polecamy kolejną grę kooperacyjną Ognisty Podmuch. Gra w tym roku została wydana w polskiej wersji językowej. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w oddział strażaków, których zadaniem jest uratowanie siedmiu osób (bądź zwierząt) z płonącego domu. Nie jest to proste, ponieważ strażacy muszą często przebijać się przez ściany, są zatrzymywani przez kolejne ogniste wybuchy, co znacząco nadwyręża konstrukcję domu i grozi katastrofą. Każdy gracz porusza się wybranym strażakiem, posiadającym specjalne zdolności. Bez wspólnego ustalania planu, rozsądnego wydawania punktów akcji wygrana jest praktycznie niemożliwa.
Gra posiada dwustronną planszę, różne poziomy trudności oraz ciekawy sposób układania sytuacji początkowej. Jest to jej duża zaleta, ponieważ gracze w każdej rozgrywce zmagają się z nowym pożarem i nie mogą opracować optymalnego algorytmu działania, który zawsze doprowadzi ich do zwycięstwa.
Liczba graczy – 2-6
Wiek graczy – od 10 lat
Czas gry – ok. 45 minut
Powyższe tytuły zostały wydane lub odświeżone w tym roku. Jednak w trakcie świąt warto zajrzeć również do klasyki gier planszowych. Osadnicy z Catanu to gra, która w 1995 roku zdobyła tytuł Spiel des Jahres. Odświeżona wersja, dodatki, powstanie wersji Star Trek Catan świadczą o niezwykłym potencjale tej prawie dwudziestoletniej już gry. Jest to tytuł, który nie nudzi się zaawansowanym graczom, a jednocześnie warto zacząć od niego swoją przygodę z planszówkami. W rozgrywce kluczowe znaczenie mają negocjacje między graczami, umiejętność strategicznego zarządzania swoimi zasobami oraz budowanie osad i dróg w najkorzystniejszych miejscach. Gracze zdobywają surowce z pól, które sąsiadują z ich osadami czy miastami. Gra kończy się, gdy jedna z osób zdobędzie 10 punktów. Osadnicy z Catanu zapewniają emocjonującą ponadgodzinną rozgrywkę.
Podstawowa wersja jest zaprojektowana dla 3-4 osób, jednak jest dostępne rozszerzenie umożliwiające grę dla 5-6 osób.
Liczba graczy – 3-4
Wiek graczy – od 10 lat
Czas gry – ok. 75 minut
6 lat po Osadnikach z Catanu tytuł Spiel des Jahres zdobyło Carcassone. Celem każdego gracza jest zdobycie jak największej liczby punktów. Gracze w swoim ruchu wykładają losowo wybrane żetony, z których tworzy się plansza. Punkty otrzymuje się za ukończenie inwestycji, w której mamy przewagę pionków. Zasady Carcassonne są proste, dlatego warto zacząć od tej gry przygodę z planszówkami. Jest to ciekawy tytuł również dla osób, które świat gier już dobrze znają. Do Carcassonne powstało wiele rozszerzeń, dlatego przy najmniejszym znużeniu, można wprowadzać nowe elementy urozmaicające rozgrywkę. Powstają również warianty gry – np. Carcassone Mayflower, w którym gracze stają się pierwszymi osadnikami Ameryki i na tym terenie rywalizują ze sobą.
Szczególną zaletą Carcassonne jest to, że zarówno dobrze gra się w nią w dwie, jak i w pięć osób.
Liczba graczy – 2-5
Wiek graczy – od 8 lat
Czas gry – ok. 40 minut
Dla osób, które poszukują zupełnie innej rozgrywki, która spodoba się również najmłodszym, polecamy książkę Doroty Sidor Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie. Jest to gra paragrafowa, czyli taka, w której to czytelnik decyduje o tym, jak potoczą się losy bohaterów. Nie czyta się jej od początku do końca, lecz zgodnie ze swoimi wyborami (poruszamy się od paragrafu, do paragrafu). Celem gracza jest odnalezienie ulubionej wydry króla Jana III Sobieskiego. Bez niej król nie chce wziąć udziału w imieninowej uczcie, a goście już się zjeżdżają…
Jest kilka możliwości rozwiązania tej zagadki, co zachęca do kilkukrotnego przejścia przez tę grę. W książce zostały dobrze odtworzone zwyczaje dworu króla Sobieskiego oraz Pałac w Wilanowie. Gra ta zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 w kategorii „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje”.
[fbshare type=”button”] [linkedin_share style=”none” float=”left”] [fblike style=”button_count” float=”left” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial”]