full
color
#666666
http://pracowniagier.com/wp-content/themes/zap2-installable/
http://pracowniagier.com/
#009999
style2
22 468 85 52
Puławska 39/2, Warszawa

Twoje Prawo

Zbliżenie prawa i nauki do praktycznej mądrości

Po co gramy


W Twoim prawie uczniowie są aktywnymi obywatelami, którzy biorą udział w grze o przygotowanie najlepszej dla ich koalicji ustawy, która będzie regulowała ważną dziedzinę życia społecznego w Polsce. Gracze uczestniczą w całym procesie legislacyjnym, który podzielony jest na trzy etapy: ministerialny, sejmowy i senacko-prezydencki. Gra kończy się podpisaniem ustawy przez prezydenta. Celem gry jest wywarcie jak największego wpływu na osoby i instytucje zaangażowane w proces legislacyjny. Można wybrać jeden z tematów: depenalizacja marihuany, związki partnerskie, opłata za autostrady, finansowanie kościołów, a nawet geometrię.
Zaprojektowanie gry zamówił Instytut Prawa i Społeczeństwa. Tworzenie ustaw w Polsce postrzegane jest jako hermetyczne. Że to jacyś panowie w krawatach robią prawo, a zwykli ludzie nie mają na niego wpływu. Naszą misją jest „zbliżenie prawa i nauki do praktycznej mądrości”, zależało nam więc, aby postrzeganie procesu tworzenia prawa w Polsce zmieniło się. Aby obywatel wiedział, że ma wpływ na jego kształt, może mailować, protestować i wetować. Wystarczy nauczyć się, jak wygląda proces tworzenia ustawy i jak i z kim brać w nim udział. A dlaczego w formie gry? Bo jak żadne inne narzędzie, łączy przekazywanie wiedzy i kształtuje postawy – mówi Filip Wejman, członek zarządu IPRIS.Symulacja pozwoliła uzupełnić i przećwiczenie w bezpiecznych warunkach kompetencje w obszarze interpretacji wskaźników finansowych, wpływu podejmowanych decyzji na kondycję finansową firmy oraz tworzenia bilansu i rachunku zysków i strat. Było to nie tylko atrakcyjne podsumowanie programu rozwojowego, ale też możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

Czego się uczymy


W Twoim prawie gracze podzieleni są na 3 koalicje, które różnią się interesami, jakie ma zaspokajać ustawa i przechodzą przez tury działań. Muszą dotrzeć do jak największej liczby osób i instytucji i przekonać je do swojego punktu widzenia.
I właśnie za skuteczny kontakt z aktorami procesu legislacyjnego zdobywają punkty. Czas jest ograniczony, więc muszą wybierać, w jakich zdarzeniach powinni uczestniczyć – konsultacjach społecznych, spotkaniu z dziennikarzem, organizacją pozarządową, ministrem czy posłem, a nawet decydują, czy wziąć udział w demonstracji. Muszą także wybierać najbardziej efektywne formy spotkań – mail, telefon, czy też bezpośredni kontakt. I w miarę postępu prac nad ustawą dowiadują się, która strategia jest najlepsza.
W grze może wziąć udział od 9 do 30 osób podzielonych na kilkuosobowe zespoły. Gra składa się z trzech etapów, które mogą być rozgrywane łącznie lub oddzielnie, np. na 3 osobnych lekcjach lub w bloku 2- i 3-lekcyjnym.Dzięki INPRIS gra Twoje Prawo trafi do wybranych szkół. Można ją także kupić w sklepie internetowym z narzędziami edukacyjnymi ExperienceCorner. Cena obejmuje tylko koszty produkcyjne.
twoje-prawo-2twoje-prawo-1

 

seta
default
Ładuję...
link
#5C5C5C
on
loading
off